Մաթեմատիկա
Կոտորակների համեմատում/ մաս 2/
Կոտորակների համեմատումը/ մաս 2․
Հավասար հայտարար ունեցող կոտորակներից մեծ է այն կոտորակը, որի համարիչը ավելի մեծ է։
Օրինակ՝ :
Հավասար համարիչ ունեցող կոտորակներից մեծ է այն կոտորակը, որի հայտարարը ավելի փոքր է։
Օրինակ՝
Առաջադրանքներ
- Համեմատիր՝
- Համեմատիր՝
- Կոտորակները դասավորեք աճման կարգով
3/58 4/58 7/58 10/58 19/58 21/58 27/58 91/58 137/58
- Կոտորակները դասավորեք նվազման կարգով
150/98 ,117/98, 109/98, 59/98,58/98, 37/98,18/98,14/98,7/98,1/98
- Կոտորակները դասավորեք աճման կարգով․
30/91,30/58,30/31, 30/21,30/18,30/15,30/11,30/8,30/6,30/2
- Կոտորակները դասավորեք նվազման կարգով․
62/2,62/8,62/11,62/29,62/41,62/58,62/59,62/89,62/101
- Համեմատեք կոտորակները
>
>
<
>
>
<
Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս
- կանոնավոր կոտորակ
- անկանոն կոտորակ
Խնդիր․
Անին մտապահած թիվը 2560 թվի 1/5 մասն է։ Նարեկի մտապահած թիվը 3 անգամ մեծ է 506-ից։ Հաշվիր նրանց մտապահած թվերի գումարը։
30
- Արտահայտիր գրամներով.
Օրինակ՝
1 կգ=1000 գ, 1000:10·6=600
= 350գր
=600գր
=520գր
=600գր
Կոտորակների համեմատումը մաս 1
Կոտորակների համեմատումը
Հավասար հայտարար ունեցող կոտորակներից մեծ է այն կոտորակը, որի համարիչը ավելի մեծ է։
Օրինակ՝ :
Հավասար համարիչ ունեցող կոտորակներից մեծ է այն կոտորակը, որի հայտարարը ավելի փոքր է։
Օրինակ՝
Առաջադրանքներ
- Համեմատիր՝
- Համեմատիր՝
- Կոտորակները դասավորեք աճման կարգով
1/68,2/68,7/68,9/68,14/68,17/68,18/68,37/68,67/68,119/68․
- Կոտորակները դասավորեք նվազման կարգով
519/48, 97/48,37/48,21/48,19/48,14/48,10/48,8/48,7/48,1/48
- Կոտորակները դասավորեք աճման կարգով․
20/115,20/81,20/48,20/18,20/15,20/11,20/9,20/8,20/6,20/3
- Կոտորակները դասավորեք նվազման կարգով․
32/2,32/8,32/11,32/29,32/58,32/59,32/89,32/101
- Համեմատեք կոտորակները
>
>
<
>
>
<
Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս
- կանոնավոր կոտորակ
- անկանոն կոտորակ
Խնդիր․
Արամի մտապահած թիվը 2418 թվի 1/6 մասն է։ Նարեի մտապահած թիվը 6 անգամ մեծ է 409-ից։ Հաշվիր նրանց մտապահած թվերի գումարը։
1)2418/6=43
2)409*6=2454
3)2454+43=2497
- Արտահայտիր մետրով.
Օրինակ՝
1 կմ=1000 մ, 1000:10·6=600
=450կմ
=1200կմ
=640կմ
=700կլ
Չափման միավորներ
Չափման միավորներ
- Որպես երկարության չափման միավոր գործածվում են միլիմետրը՝ 1մմ սանտիմետրը՝ 1սմ դեցիմետրը՝ 1դմ մետրը՝ 1մ կիլոմետրը՝ 1կմ
1սմ=10մմ
1դմ=10սմ
1մ = 10դմ
1մ=100սմ
1կմ=1000մ ։
- Որպես զանգվածի չափման միավոր գործածվում են գրամը՝ 1գ կիլոգրամը՝ 1կգ ցենտները՝ 1ց տոննան՝ 1տ
1կգ =1000գ 1ց = 100կգ
1տ =1000կգ
1տ =10 ց ։
- Որպես ժամանակի չափման միավոր գործածվում են
վայրկյանը՝ 1վ րոպեն՝ 1ր ժամը՝ 1ժ օրը ՝ 1օր
տարին՝ 1տարի
1օր =24ժ
1ժ =60ր
1ր =60վ ։
1տ=12 ամիս
1դար=100 տարի
- Որպես արագության չափման միավոր գործածվում են կիլոմետր-ժամ՝ 1կմ/ժ մետր-ժամ՝ 1մ/ժ մետր-վայրկյան՝ 1մ/վ
1կմ/ժ=1000մ/ժ
1մ/վ=3600մ/ժ
Առաջադրանքներ.
- Արտահայտիր մետրով
5կմ -5000մ
23կմ235մ -23235մ
400կմ4մ- 40004մ
- Արտահայտիր դեցիմետրով
5մ4դմ- 54դմ
3կմ -30000դմ
4կմ6մ7դմ -40067դմ
- Արտահայտիր սանտիմետրով
5մ -500սմ
4մ5դմ6սմ -456սմ
35դմ -350սմ
- Արտահայտիր միլիմետրով
7մ -7000մմ
5սմ6մմ -56մմ
5մ4դմ7սմ6մմ -5476մմ
- Արտահայտիր նշված միավորներով․
5ր40վ= 340 վ
5օր18ժ = 138 ժ
7տարի 11 ամիս= 95 ամիս
10դար54տարի = 1054 տարի
7․ Արտահայտիր գրամներով
5կգ -5000գ
7կգ250գ 7250գ
5ց -5000գ
5ց12կգ60գ -512060գ
8․ Արտահայտիր ցենտներով
5տ -50
12տ7ց -127
9․ Արտահայտիր կիլոգրամով
12տ -12000
22տ5ց-22500
4տ5ց62կգ -4562
10․ Մեծ միավորներից մեկը արտահայտիր փոքր միավորով:
5տ3ց -53ց
30կգ60գ-300060գ
6օր14ժ-158ժ
30ր40վ -1840վ
10մ9սմ -1009սմ
20կմ70մ -20070մ
Կանոնավոր և անկանոն կոտորակներ/ մաս 3
Այն կոտորակը, որի համարիչը փոքր է հայտարարից անվանում ենք կանոնավոր կոտորակ։
Օրինակ՝ կոտորակը կանոնվոր է, քանի որ 5<8։
Այն կոտորակը, որի համարիչը մեծ է հայտարարից կամ հավասար է նրան անվանում ենք անկանոն կոտորակ։
Օրինակներ՝
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7>5
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7=7:
Առաջադրանքներ՝
- Իրարից առանձնացրեք կանոնավոր և անկանոն կոտորակները․
Կանոնավոր
86/165, 7/18, 17/55, 9/35, 7/14, 101/805, 9/15, 6/25
անկանոն
69/35, 77/77, 47/31, 405/161, 651/51, 66/66
- Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս
- կանոնավոր կոտորակ
- Անկանոն կոտորակ
- Համեմատեք․
>
>
>
1 <
1 >
1 =
- Արտահայտիր նշված միավորներով՝
Խնդիր 5․
Ջրավազանում կար 3600 լիտր ջուր։ Այգին ջրելու համար օգտագործվեց դրա 3/4 մասը։ Քանի՞ լիտր ջուր մնաց ջրավազանում։
3600:4×3=2700
3600-2700=900
Խնդիր 6․
Ուղղանկյան երկարությունը 40 սմ է, իսկ լայնությունը կազմում է նրա 2/5-րդ մասը։ Գտիր ուղղանկյան պարագիծը:
40:5×2=16
40-16=24
Խնդիր 7․
Ամբողջ ճանապարհի -րդ մասը անցնելուց հետո ո՞ր մասը կմնա անցնելու։
13/13-9/13=4/13
Կանոնավոր և անկանոն կոտորակներ/ մաս 2.
Այն կոտորակը, որի համարիչը փոքր է հայտարարից անվանում ենք կանոնավոր կոտորակ։
Օրինակ՝ կոտորակը կանոնվոր է, քանի որ 5<8։
Այն կոտորակը, որի համարիչը մեծ է հայտարարից կամ հավասար է նրան անվանում ենք անկանոն կոտորակ։
Օրինակներ՝
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7>5
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7=7:
Առաջադրանքներ՝
Իրարից առանձնացրեք կանոնավոր և անկանոն կոտորակները․
Կանոնավոր
19/25, 16/105, 7/8, 79/85, 7/31, 11/905, 79/95
անկանոն
17/15, 177/5, 27/4, 56/65, 45/11, 151/151, 33/33
Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս
կանոնավոր կոտորակ
Անկանոն կոտորակ
Համեմատեք․
>
>
և
1 <
1 >
1 =
Արտահայտիր նշված միավորներով՝
Խնդիր1․
Մայրիկը իր պատրաստած պիցցայի -րդ մասը տվեց Նարեին, -րդ մասը՝ Աննային։ Պիցցայի ո՞ր մասը մնաց։
8/8-1/8-2/8=5/8
Խնդիր2․
Ավտոմեքենան պետք է անցներ 200 կմ ճանապարհ։ Նա արդեն անցել է ճանապարհի -րդ մասը։ Որքա՞ն ճանապարհ նրան մնաց անցնելու։
200:4×3=150
200-150=50
Խնդիր3․
Ամբողջ ճանապարհի -րդ մասը անցնելուց հետո ո՞ր մասը կմնա անցնելու։
9/9-5/9=4/9
Խնդիր4․
Գիրքն ունի 500 էջ։ Գայանեն կարդաց գրքի 3/4-ը։ Քանի՞ էջ մնաց կարդալու։
500:4×3=125×3=375
500-375=125
Այն կոտորակը, որի համարիչը փոքր է հայտարարից անվանում ենք կանոնավոր կոտորակ։
Օրինակ՝ կոտորակը կանոնվոր է, քանի որ 5<8։
Այն կոտորակը, որի համարիչը մեծ է հայտարարից կամ հավասար է նրան անվանում ենք անկանոն կոտորակ։
Օրինակներ՝
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7>5
կոտորակը անկանոնէ, քանի որ 7=7:
Առաջադրանքներ՝
Իրարից առանձնացրեք կանոնավոր և անկանոն կոտորակները․
Կանոնավոր
19/25, 16/105, 7/8, 79/85, 7/31, 11/905, 79/95
անկանոն
17/15, 177/5, 27/4, 56/65, 45/11, 151/151, 33/33
Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս
կանոնավոր կոտորակ
Անկանոն կոտորակ
Համեմատեք․
>
>
և
1 <
1 >
1 =
Արտահայտիր նշված միավորներով՝
Խնդիր1․
Մայրիկը իր պատրաստած պիցցայի -րդ մասը տվեց Նարեին, -րդ մասը՝ Աննային։ Պիցցայի ո՞ր մասը մնաց։
8/8-1/8-2/8=5/8
Խնդիր2․
Ավտոմեքենան պետք է անցներ 200 կմ ճանապարհ։ Նա արդեն անցել է ճանապարհի -րդ մասը։ Որքա՞ն ճանապարհ նրան մնաց անցնելու։
200:4×3=150
200-150=50
Խնդիր3․
Ամբողջ ճանապարհի -րդ մասը անցնելուց հետո ո՞ր մասը կմնա անցնելու։
9/9-5/9=4/9
Խնդիր4․
Գիրքն ունի 500 էջ։ Գայանեն կարդաց գրքի 3/4-ը։ Քանի՞ էջ մնաց կարդալու։
500:4×3=125×3=375
500-375=125
Երեք հաջորդող թվերը (մաս2)
- Երեք հաջորդական թվերի գումարը 345 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
345:3=115
155-1=154
155-1=156
154, 155, 156 - Գտեք այն երեք իրար հաջորդող բնական թվերը, որոնց գումարը լինի 348:
348:3=116
116-1=115
116+1=117
115, 116, 117 - Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 210 է։
210:3=70
70-1=69
70+1=71
69, 70, 71 - Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 1818 է։
1818:3=606
606-1=605
606+1=607
605, 606, 607 - Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 45 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
45:3=15
15-2=13
15+2=17
13, 15, 17 - Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 99 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
99:3=33
33-2=31
33+2=35
31, 33, 35 - Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 111 է: Գտեք այդ թվերը։
111:3=37
37-2=35
37+2=39
35, 37, 39 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 144 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
144:3=48
48-2=46
48+2=50
46, 48, 50 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 426 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
426:3=142
142-2=140
142+2=144
140, 142, 144 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 246 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
246:3=82
82-2=80
82+2=84
80, 82, 84 - Այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ 6 առաջադրանք։
1.Երեք հաջորդական թվերի գումարը 240 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
240:3=80
80-1=79
80+1=81
79, 80, 81
2.Գտեք այն երեք իրար հաջորդող բնական թվերը, որոնց գումարը լինի 270:
270:3=90
90-1=89
90+1=91
89, 90, 91
3.Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 150 է։
150:3=50
50-1=49
50+1=51
49, 50, 51
4.Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 333 է։
333:3=111
111-1=110
111+1=112
110, 111, 112
5.Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 90 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
90:3=30
30-2=28
30+2=32
28, 30, 32
6.Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 60 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
60:3=20
20-2=18
20+2=22
18, 20, 22:
Ինքնաստուգում
1.Ո՞րն է թվի գրության 7-րդ կարգի կարգային միավորը։
1
10
100
1000
100000
1000000
1000000+
2.Գտիր այն թիվը, որը պարունակում է 5հազարյակ, 3 տասնյակ և 7 միավոր։
5076
5037 +
5073
3.Գտիր ամենափոքր քառանիշ և ամենափոքր եռանիշ թվերի տարբերությունը։
400
900 +
980
970
4.Գտիր 85699 թիվը 1000-ի բաժանելիս ստացված մնացորդը։
679
699+
879
987
5.Ընտրիր այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի ճիշտ անհավասարություն․ 78*5>7865
4
9 +
7
8
6.Ո՞ր շարքում են թվերը դասավորված աճման կարգով․
85287, 75378, 6196,3692
2654,3785,1452,95026
2662,5969,7624,10875 +
74287,64362,2662,5193:
Երեք իրար հաջորդող թվեր
Առաջադրանքեր
- Երեք հաջորդական թվերի գումարը 345 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
345/3=115
115-1=114
115+1=116 - Գտեք այն երեք իրար հաջորդող բնական թվերը, որոնց գումարը լինի 348:
348/3=116
116-1=115
116+1=117 - Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 210 է։
210/3=70
70-1=69
70+1=71 - Գտեք երեք հաջորդական թվեր, որոնց գումարը լինի 1818 է։
1818/3=606
606-1=605
606+1=607 - Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 45 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
45/3=15
15-2=13
15+2=17 - Երեք իրար հաջորդող բնական կենտ թվերի գումարը 99 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
99/3=33
33-2=31
33+2=35 - Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 111 է: Գտեք այդ թվերը։
111/3=37
37-2=35
37+2=39 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 144 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
144/3=48
48-1=47
48+1=49 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 426 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
426/3=142
142-1=141
142+1=143 - Երեք իրար հաջորդող բնական զույգ թվերի գումարը 246 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
246/3=82
82-1=81
82+1=83 - Այժմ ինքներդ կազմեք նմանատիպ 6 առաջադրանք։